top of page

NEWS

24 TEMMUZ 2021 "ŞARKILARLA TÜRKÜLERLE" KONSERİ TRT HABER 'DE

Hurriyet 27/06/2012

Kraliçe 2. Elizabeth'in tahta çıkışının 60. yılı dolayısıyla kutlama mektubuyla birlikte kendi bestelerinden oluşan albümünü postalayan Sancar'a bir hafta sonra Kraliçe'den yanıt geldi. Kraliçe'nin ağzından nedimesi tarafından kaleme alınan mektupta,  hediyenin kendilerini çok duygulandırdığı ve sanatçıya teşekkürlerini ilettiği ifadeleri yer aldı.

Kraliçe'nin tahta çıkışının 60. yıldönümünü kutlamak ve Türk müziğini Kraliçe'nin tanımasını sağlamak amacıyla böyle bir mektup gönderdiğini söyleyen Sancar, kendi bestelerinden oluşan son albümüyle birlikte, mektuba, Türkçe şarkılarının İngilizce tercümelerini de eklediğini aktardı.

KRALİÇEDEN MEKTUP VAR

Üzerinde Buckingham Sarayı'nın mührü ve kraliçenin nedimesinin orjinal imzası bulunan mektubun kraliyetin özel postacısı tarafından eline ulaştırıldığını söyleyen Sancar, bunun 25 yıllık kariyerindeki en gurur verici olay ve Türk müziği için de güzel bir gelişme olduğunu söyledi.

Sancar "Kraliçe'nin mektubu aldıklarından dolayı çok memnun olduklarını, çok keyifli dakikalar geçirdiklerini ve çok duygulandıklarını ifade ederek teşekkürlerini iletmişler. Bu, 25 yıllık sanat hayatımda aldığım en büyük gurur ve onurdur. Türk müziğimiz açısından da önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

Bu mektuba cevaben bir ikinci mektup daha yazdığını söyleyen Sancar, Kraliçe'nin eğer arzu ederlerse kendilerine Türk sanat müziğinin önemli eselerini içeren bir dinleti sunabileceğini de yazdığını belirtti.

Sancar, Kraliçe'den gelen mektubu ilk olarak Türkiye'nin Londra Başkonsolosu Ahmet Demirok ile de paylaştığını ve bununla ilgili Kültür ve Avrupa Bakanlığı ile görüşme talep ettiğini belirtip önümüzdeki günlerde konuyu yetkili mercilere de iletmek istediğini aktardı.

SUAT SANCAR KİMDİR?

2004 yılında Londra'ya yerleşen sanatçı Ege Üniversitesi Devlet Konservatuarı'ndan mezun oldu.

Zeki Müren'in sözlerini yazdığı son eseri Elveda'yı besteleyerek eserin telif haklarını Türk Eğitim ve Mehmetçik Vakfı'na bağışlayan Sancar, 2006 yılında Britanya Müzesi'nde dünya barışı için solo bir konser verdi.

2007 yılında İngiltere'nin ünlü caz müzisyenleriyle Türk müziğini buluşturan sanatçı, 2008 ve 2009 yıllarında Oxford'da düzenlenen Müslüman Devletler Müzik Festivali'nde Türkiye'yi temsil etti.

Türk müziğinin İngiltere ve yurtdışında tanıtılmasında büyük katkıları olan Sancar, halen müzik çalışmalarına Londra'da devam ediyor.

2. Elizabeth’ten Türk Sanatçıya Duygu Yüklü Teşekkür Mektubu

06-27-2012 | Magazin | 

Türk müziği ses sanatçısı ve besteci Suat Sancar, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’ten aldığı teşekkür mektubunun kendisine büyük onur verdiğini ifade ederek, “Türk müziğinin tanıtılmasına adına İngiltere’de bulunan en üst makama sesimizi duyurmamız gurur verici.” diye konuştu.

Sancar, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’e tahta çıkışlarının 60. yılı münasebetiyle bir kutlama mektubu ve kendi bestelerinden oluşan bir albümümü gönderdiğini; bir hafta sonrasında ise Kraliçe’den ‘duygu yüklü’ bir teşekkür mektubu aldığını belirtti. 

Bundaki amacının Kraliçe’nin Türk müziğiyle daha yakından tanışmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Sancar, “Kendilerinin 60. ‘pırlanta yılı’ kutlamaları 5 Haziran’daydı malumunuz. Bütün devlet başkanlarının kendilerine tebrik gönderdiği bir dönemde, bir Türk sanatçısına cevap mektubu yazmaları sanata ve sanatçıya verdikleri önemi gösterir. Bu benim için gurur verici bir olay. Sanat hayatımda da çok büyük onurlardan birisi. Türk müziğimiz için de güzel bir gelişme.” diye konuştu.Kraliçe’nin baş odacısının kaleme aldığı ve Buckingham Sarayı antetli mektupta, İngiliz Kraliçesi, Sancar’ın bestelerinden oluşan şarkıların kendisine çok zevk verdiğini, bu eserlerin kendisine çok dokunduğunu ve duygulandırdığını ifade ediyor.

Türk sanatçısı, Kraliçe’ye gönderdiğim müzik albümünün isminin ‘Sen kal buralarda’ olduğunu kaydederek, “Tahta geçişinin 60. yılını kutlayan Kraliçe’ye, "Daha nice senelere’ mesajı da vermiş oluyordu bu albüm.” şeklinde düşüncesini aktardı.

Kraliçe’den gelen bu mektup üzerine bir teşekkür mektubu gönderdiğini de sözlerine ekleyen Sancar, burada uygun gördükleri takdirde kendilerine Saray’da Türk müziği icra edebileceğini belirttiğini aktardı. 

8 yıldır İngiltere’de bulunan Sancar, Türk müziğinin bu ülkede tanıtılması için büyük çaba gösteriyor. 2006 yılında ünlü British Müzesi’nde dünya barışı için ‘solo konser’ veren Türk sanatçı, 2007’de ise İngiliz caz müzisyenlerle Türk müziğini buluşturup BBC televizyonu ile de ortak bazı çalışmalara imza atmış.

Oxford şehrinde her yıl geleneksel olarak düzenlenen ‘İslam devletleri müzik festivalinde’ Türkiye'yi üst üste iki yıl temsil eden Türk ses sanatçısı, “Son 3 yıldır da TRT’deki bir belgesel programı için müzik direktörlüğü yaptım. Bu vesileyle birçok İngiliz müzisyeninin Türkiye’de tanıtılmasını; Türk müziği ve kültürünün de İngiltere’de tanıtılmasına katkı sağladım.” ifadelerine yer veriyor.

İngiltere’de Türk müziğine büyük ilgi olduğunu söyleyen Sancar, “Mesela bir İngiliz aile var. Her perşembe akşamı bütün aile tasavvuf musikisi icra ediyorlar kendi evlerinde. Kızları ney üflüyor. Mesleği mühendis olan beyefendi kudüm çalıyor. Eşleri de zil veya def çalıyor.” diyerek buna örnek veriyor.

Oxford Üniversite’sinde çok değerli müzikologların Türk müziğini icralarına şahitlik ettiğini de sözlerine ekleyen Sancar, “Bütün bu gördüklerim, İngiltere’deki çalışmalarıma da ilham kaynağı oldu, benim için şevk verici oldu. Türk musikisinin İngiltere’de ulaşabileceği en üst seviyeye kadar, gücüm nispetinde ulaştırma gayreti içinde oldum.” şeklinde düşüncelerini paylaşıyor.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Müziği Konservatuarı mezunu olan Sancar’ın, İngiliz sanatçı Russell Stone ile TRT için yaptıkları bir belgesel programı ve Kraliçe’ye de gönderdiği ‘Sen kal buralarda’ isimli şarkısı için Londra’da çekilmiş bir klipi de bulunuyor. Sancar ayrıca, sözleri Zeki Müren’e, bestesi kendisine ait ‘Elveda’ isimli şarkıyla da tanınıyor.

İngiltere Kraliçesi Üsküdar Şarkısını Dört Dilde Dinleyecek

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Türk sanat müziği sanatçısı Suat Sancar, yeni albümünü İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'e adadı.

21 Mart 2014 Cuma 14:22

AA (ANADOLU AJANSI)

İngiltere'nin başkenti Londra'da yaşayan Türk sanat müziği sanatçısı Suat Sancar, yeni albümünü İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'e adadı. 

Sancar, birçok ülkede bilinen ve "evrensel Türk melodisi" olarak kabul edilen "Üsküdar" şarkısının dört dilde seslendirildiği "Gönülden Üsküdar" isimli yeni albümünün ilk kopyasını İngiltere Kraliçesine gönderdiğini söyledi.

AA muhabirine konuşan Sancar, albümünün ilk parçası olan "Üsküdar" şarkısının, Türkçe, Arapça, Yunanca ve İngilizce olmak üzere dört dilde seslendirildiğini belirtti. 

Türk müziğinin yaygınlaşmasına katkıda bulunmak istediğini ifade eden Sancar, "Kraliçe'nin özellikle Türk müziğine ilgi duyduğunu düşünüyorum. Çünkü daha önceden bana ait bestelerle ilgili albümüme gösterdiği yakınlık ortada. Bu da benim için çok gurur verici" diye konuştu. 

Sancar 2012 yılında Kraliçe'nin tahta çıkışının 60'ıncı yılı dolayısıyla kendi bestelerinden oluşan bir diğer albümünü de 2. Elizabeth'e postalamıştı. Sancar'a bir hafta sonra Kraliçe'den yanıt gelmiş, Kraliçe'nin ağzından nedimesi tarafından kaleme alınan mektupta Sancar'a teşekkür edilmişti. Sancar yeni albümüyle ilgili benzer bir teşekkürü beklediğini de sözlerine ekledi. 

1975 Adana doğumlu olan Sancar, 2004 yılından bu yana İngiltere'de yaşıyor. Ege Üniversitesi Devlet Türk Müzik Konservatuvarı mezunu Sancar, 2008 yılında Oxford şehrinde düzenlenen Müslüman Devletler Müzik Festivalinde Türkiye'yi temsil etti.

bottom of page